معرفی کتاب: نگاه دیگر گون به ادبیات غرب

نوشته شده توسط : محمد منتظری در تاریخ : ۱۳۸٧/٢/۱٤و در ساعت :۱۱:۳۳ ‎ب.ظ

سلام
سالهاست در بررسی ادبیات غرب به منابعی متوسل می شویم که شناختی در خور برای ما حاصل نمی کنند. نه از آن حیث که در این زمینه آثاری علمی و مستدل به وجود نیامده یا اینکه حجم این آثار نحیف باشد. خیر، بلکه به آن علت که این آثار دست پخت غربی ها و برخاسته از همان تمدن غربی است. تمدنی استیلا جو و خود بنیاد. طبیعی است که اگر در مختصری که از ادبیات غرب به فارسی برگردانده شده نظر بیفکنیم، یکسره تمجید و بزرگنمایی و تفاخر را به نظاره بنشینیم. حال آنکه نه تنها ادبیات، بلکه تمامیت فرهنگ و تمدن غربی از دیدگاهی بی طرف(که خود شخصاً با آن مخالفم) محل اشکال و سوال های فراوان است.

کتابی که به تازگی به همت "پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی" از دانشمند بزرگوار جناب آقای "شهریار زرشناس" به چاپ رسیده، مختصری است که می تواند تا اندازه ای نور دانایی را بر وجوه تاریک و ناشناخته فرهنگ و ادب غرب بتاباند و هیمنه دروغین آن را در هم بشکند. 

 

نام این کتاب: "پیش در آمدی بر رویکردها و مکتب های ادبی" است که دفتر اول آن به ادبیات (و تا حدودی به تمدن) غربی از "عصر باستان تا پایان رمانتیسم" می پردازد و آن را موشکافانه مورد بررسی قرار می دهد.
جالب آنکه آقای زرشناس برای نشان دادن چهره مشمئز کننده تمدن غربی، حتی از نظرگاه متعالی و مترقی اسلامی ایرانی هم بهره نجستند، بلکه با تکیه به پیش فرض های خود غربی ها از اوتوپیا و حکومت دموکراتیک به وضع موجود در غرب، تاختند.
خواندن این اثر متفاوت را توصیه می کنم.

 

فرصتی برای نقد اصولی

نوشته شده توسط : محمد منتظری در تاریخ : ۱۳۸٧/٢/۱٢و در ساعت :٢:۱۸ ‎ق.ظ

سلام
روز دوشنبه (۰۹/۰۲/۸۶) ساعت ۴ بعد از ظهر به دانشگاه تربیت مدرس رفتم. قرار بود از فصلنامه تخصصی نقد با عنوان «نقد ادبی» رسماْ رونمایی بشه.
دیگه نیازی نیست از نا هماهنگی های متداول در این قسم جلسات چیزی گفت، مثلاْ اینکه طبق معمول سیستم های صوتی وسط سخنرانی استاد حق شناس سوت می کشیدن! یا سخنران ها باید توی میکروفون داد میزدند تا صداشون برسه(اصلاْ گمونم میکروفون ها صدای سخنران ها رو کم هم میکرد!)، هوا فوق العاده گرم و دم کرده بود و صندلی برای نشستن بیش از نیمی از مدعوین وجود نداشت! بماند که وسط سخنرانی هم تی تاپ آوردند و مابقی جلسه به استماع صدای خش خش پاکت تی تاپ های مدعوین محترم گذشت! و...
ولی با تمام این اوصاف می ارزید که تولد یک حرکت نو و متفاوت رو شاهد باشی. این فصل نامه واقعاْ در نوع خودش متفاوت و قابل تامله.
در این جلسه استاد حق شناس(عضو هیات تحریریه) سخنرانی کرد(که به علت مظلومیت استاد هیچ کدوم از حرفاش رو نشنیدیم!) استاد پاینده(سر دبیر) هم در باره مصائب تاسیس این نشریه گفت، که واقعاْ کمی حال و هوای جلسه عوض شد(طبق معمول وقتی یک نفر از روی متن خوندن رو، بی خیال بشه، تازه جلسه قابل تحمل می شه) و بعد هم استاد خدایار(مدیر مسئول) صحبت کرد و ...

(از راست: دکتر حق شناس، دکتر پاینده) 

 

در مجموع به دوست داران نقد خوندن حضرتش رو توصیه می کنم! در ضمن نقد ها هم فقط محدود به مقولات نوشتاری نشده و حوزه دیداری(از قبیل سینما و ...) رو هم شامل میشه.

 

امیر خانی بزن روشن می شوی*!

نوشته شده توسط : محمد منتظری در تاریخ : ۱۳۸٧/٢/٦و در ساعت :۱:۱۸ ‎ق.ظ

عموماً وقتی حرف از رضا امیر خانی و آثارش میشه هیچ کدوممون نمی تونیم از کنارش ساده بگذریم. قلم امیر خانی تا پایان کتاب آدم رو مسحور و میخکوب میکنه. فرقی هم نمیکنه، کتابی که میخونی رمان باشه یا مقاله یا سفرنامه یا ... . مهم اینه که امیرخانی نوشته.

 

 

این بار میخوام شاهکار امیر خانی یعنی "من او" رو بررسی کنم.البته این کتاب از دیدگاه های بسیاری قابل نقد وبررسیه. نثر روان و دلچسبی که داره، مضمون زیبا، شیوه پردازش داستان، وسبک های به کار برده شده در اون هر یک میتونه موضوع بحثی مفصل باشه.هر کی هم خوره پست مدرن و این حرفاست بیاد جلو که تو حوزه آثار وطنی نمونش پیدا نمیشه!

 

 اما در مورد کاری که این بار من میخوام ارائه کنم: سعی می کنم زیاد به دایره نقد پا نذارم تا رگ های مخاطبین محترم قلمبه نشه! در ثانی این کار یک مطلب مفصل میطلبه که اینجا نمیگنجه! به خصوص که اگر بر طبق اقتضائات این کتاب بخواهیم وارد نقد پست مدرنی بشیم باید مانیتور رو بکنیم تو چشم و چالمون، شما که راضی نیستید؟ پس اینجا فقط یک مختصری! در مورد عناصر این رمان از قبیل پیرنگ(plot) و شخصیت(character) و زاویه دید(view point) و کشمکش(conflict) و ... بحث خواهد شد. پیش فرض هم بر این قرار گرفته که دوستان همه این کتاب رو خوندند. پس این بار بیشتر به قالب داستانی توجه داریم تا به مضمون. در ضمن بی کامنت فطیره!

                                                       

*  ر.ک "من او"  پشت جلدش!

(بقیه در ادمه مطلب...)