اندر جریانات کالچرال گیم

نوشته شده توسط : محمد منتظری در تاریخ : ۱۳۸٧/٧/۱٦و در ساعت :۱۱:٤٧ ‎ب.ظ

سلام

انگار قرار است من هر بار یک سری "سلام" را فنگلیش تایپ کنم (اینجوری:sghl) بعد نگاه کنم و بعدتر زبان کیبورد را تغییر دهم، رسمی شده برای خودش...

و اما الکتاب!

کتاب

چندی پیش یکی از دوستان ما را به یک بازی کثیف دعوت کرد که بر طبق آن ناچاریم پته‌مان را بریزیم روی آب. چطور؟ بهین عزیز از ما خواست تا کتابفروشی‌های محبوب را لو دهیم! طرح بسیار جالبی‌ست. قبلا و به رسم ادب از بهین عزیز تشکر می‌نمایم. لکن بیان نکته‌ای ضروری‌ست و آن اینکه سیستم امتیاز دهی در این کالچرال گیم! از قانون خاصی برخوردار نیست. من از این پس مدعوین محترم به این بازی را دعوت می‌کنم تا از سیستم یک تا صدی استفاده کنند، چنان‌که نگارنده نیز چنین خواهد کرد.

(بقیه در ادامه مطلب)

 


از هر چه بگذریم از کتاب نمی‌توانیم بگذریم!

و اما الگیم!

یک: حضرت انقلاب!

متاسفانه نمی‌توان ادعا کرد که کتابفروشی وجود دارد که جامع جمیع کتب باشد. ولیکن اول و آخر، چه خوشت بیاید و چه بدت بیاید، اگر یک چندتایی کتاب بخواهی باید در به ‌در انقلاب شوی! اما از حق نگذریم خودش یک صفایی دارد برای خودش! همین که یک فری در انقلاب بخوری روحت تازه می‌شود. منتها خوب بود که یک حرکت مشابه آنچه در بازر بزرگ تهران انجام شد، اینجا هم پیاده می‌شد، یعنی از تردد خودروها جلوگیری می‌شد و خیابان کلهم می‌شد پیاده‌رو! BRT (دام برکاته) هم یک ایندفعه را بالا غیرتاً دنده هوایی می‌رفت محض حال و حول اهالی منور المغز کالچر!

امتیاز: نود. ده تا کم کردم فقط محض دمل کف پام! (بی ادبیه، بایست ببخشید)

دو: اختران

انقلاب که رفته باشی دنبال رمان و از این دست کتب جلف بازی، حتما متوجه شدی باید سر خر را کج نمایی توی بازارچه کتاب. کتابفروشی مال در آنجا همانا اختران است! پس سخن کوتاه باید والسلام.

امتیاز: پنجاه. چرا؟ چون آقا سیبیلوهه که پشت دخل می‌نشیند اخمالو است، همین.

سه: قربانش بروم طهوری

خدا وکیلی راست کار ما دین شناسان محترم است! (یا الله...) گذشته از کتاب‌های رمان که نسبتاً خوب درش یافت می‌شود، از نظر کتب دین‌شناسی من یکی را که لنگ نگذاشته، خدا لنگش نگذااااااراااااااد. برخورد فروشندگان هم خوب است.

امتیاز: صد.

چهار: کتابخانه دانشگاهم (دام ضله العالی)

اینسایکل‌وپدیا دانی! ای جانم، ای جانم! اسیسمی! امیدت هیچ وقت نا امید نشود صلوات... اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و اهلک اعداهم اجمعین بالاخص منافقین و صدام (ورژن مال آن موقع‌هایی‌ست که صدام (لعنت الله علیه) هنوز ریق رحمت را سر نکشیده بود، از دوستان می‌خواهم که اگر از ورژن جدید خبر دارند ما را از نگرانی خارج نمایند، مژدگانی هم در کار نیست)

امتیاز: صد و بیست! دی‌کانستراکشن گاهی اوقات ضروری‌ست.

بی مورد هم منتظر نشوید، از کتابخانه خبری نیست، ترجیح می‌دهم کتاب‌هایم را توی تختم بخوانم!

در پایان، به رسم این بازی فرهنگی، سه تن از دوستان را که احتمال می‌دهم سخنان جالب‌تر از من در این زمینه برای گفتن داشته باشند، به این بازی دعوت می‌نمایم:

جواد کریمی عزیز

ارماییل

علی چنگیزی

دوستانی هم که مایلند می‌توانند در بخش نظرات نام کتابفروشی محبوبشان را برای ما بگذارند تا همه با هم استفاده کنیم.