اینجا، فیروز بهرام

نوشته شده توسط : محمد منتظری در تاریخ : ۱۳۸٧/۱۱/۸و در ساعت :۱۱:٠٩ ‎ب.ظ

دی ماه به اتفاق تنی چند از دوستان به آتشکده فیروز بهرام واقع در خیابان جمهوری رفتیم. البته این ضعیف قبلا هم یک بار به این آتشکده رفته بود. در مجموع متولیان این مکان مقدس در مهمان‌نوازی و احترام به مهمانان چیزی کم نمی‌گذارند و در ارائه توضیح و پاسخ به سوال‌های کنج‌کاوانه، با صبر و سعه صدر سلوک می‌نمایند.

آنچه در زیر خواهد آمد گزارش تصویری مختصری از این بازدید خواهد بود.


میزبان این دیدار جناب آقای  مهندس موبد سروش‌پور بودند. ایشان رابط بین انجمن موبدان تهران و نماینده زردشتیان در مجلس شورای اسلامی است.

موبد سروش‌پور

 

سردر آتشکده فیروز بهرام. این نماد فروهر است. موبد سروش‌پور با ناراحتی ابراز می‌داشت که در خیابان ولی‌عصر از 80 نفر از افرادی که نماد فروهر به گردن داشتند، درباره‌ی این نماد سوال شده که تقریبا 99 درصد ایشان نمی‌دانستند که چه چیزی به گردن آویختند!

 

فروهر

 

 

هنگامی که وارد محیط آتشکده می‌شوید، این لوح را می‌توانید در دست راست خود ببینید که از پس سالها، بر روی دیوار خودنمایی می‌کند: به یاری اهورا مزدا از دهش نیک اندیشان پارسیان هندوستان، پایه آدریان تهران استوار گردید و ... موبد سروش‌پور به رابطه خوب بین زردشتیان ایران و پارسیان هند اشاره کرد و گفت: پیشتر (زمان قاجار) بر 99 درصد درآمد‌های زردشتیان ایران جزیه بسته شد و زرتشتیان ایران به زحمت افتادند، پارسیان هند که به لحاظ مالی در وضع مطلوبی به سر می‌بردند، جزیه 99 سال زرتشتیان ایران را از شاه قاجار خریدند و ...

اهورا

 

 

اطاقی که در آن ظرف آتش مقدس واقع شده، تقریبا در وسط محیط داخلی آتشکده قرار گرفته است. این اطاق دارای سه پنجره در سه ضلع آن و یک در است (سمت راست). بیرون از این اطاق و دور تا دور آن صندلی‌هایی چیده شده تا پرستندگان بر آن مستقر شوند و به عبادت یا جشن‌های خویش مشغول گردند.

 

محل نگه‌داری آتش مقدس

 

 

در بالای پنجره‌ای که روبروی در ورودی آتشکده قرار گرفته، تصویر اشو زردشت قابل رویت است، با جامه‌ای سپید و طلایی.

 تصویر اشو زرتشت

 

 

آتش مقدس. موبد می‌گفتند که این آتش هزاران سال است که افروخته است، و این البته ساده حاصل نشده. چرا که مهاجمانی که عقاید جدید به همراه می‌آوردند، عقاید پیشین را بر نمی‌تافتند. در این اطاق هیچ کس به جز موبدان اجازه ورود ندارند. مردان نیز برای ورود به آتشکده باید کلاهی بر سر بگذارند تا بر حرمت آتش خدشه‌ای وارد نشود.

 

 آتش مقدس

 

بنامگانه روانشاد پدرم فرهاد رستم مرزبانی 36 عدد صندلی نیاز سالن جشنگاه خسروی نمودم. دهش کیخسرو فرهاد دلیری – آبانماه – 1345

سالن جشنگاه خسروی هنوز با این دوستان چهل و دو ساله وداع ننموده بود. می‌توان این طور تصور کرد که آتشکده توان تهیه صندلی جدید را ندارد. اما من هنگامی که بر روی یکی از آنها آرام گرفتم و برای روانشاد رستم مرزبانی به رسم خودمان یک فاتحه خواندم، فهمیدم که دست‌هایی در کار است تا این دوستان قدیمی...

 صندلی سالن خسروی