هم سایه

نوشته شده توسط : محمد منتظری در تاریخ : ۱۳۸۸/٢/۱٩و در ساعت :٢:٤۳ ‎ق.ظ

بسم‌الله
اگر بخواهی (اگر بخواهی!) و اگر دلت گرفته باشد، نمی‌توانی بهانه کنی که در تهران ناهمگون و بی‌قواره جایی برای عوض کردن حال و هوا نیست، چه‌آنکه اگر وقت ناچیزی را (شاید یک ساعت) مصروف نمایی، با بافتی دگرگون مواجه می‌شوی که اندکی ذهن‌ات را از "رویش هندسی سیمان" می‌رهاند.
غرض آنکه بنده در هفته‌ای که گذشت در رکاب استاد عزیزم (دکتر اسفندیار) و تعدادی از دوستان، به مزار سید محمد نوربخش (از اقطاب به‌نام سلسله نوربخشیه و شاگرد سید اسحاق ختلانی) مشرف شدیم و سپس به زیارت امامزاده‌ شعیب مفتخر گشتیم که بیش از این سخن را مطول نمی‌کنم تا تصاویر مجال گفتن بیابند: (بقیه در ادامه مطلب)


هر چه داری از تعین‌های خلق‍ / بایدش بگذاشتن بیرون در

سردر ورودی آرامگاه سید محمد نوربخش

این را که می‌خوانی هنگام ورود، تکلیفت را می‌دانی که کجا وارد شده‌ای.

چند سال پیش عارفه‌ای هزینه‌ی مرمت و زیباسازی این آرامگاه را متقبل شده و آن را این‌چنین متمایز ساخت. البته به خاطر تعلق این آرامگاه به یکی از سلسله‌جنبان‌های تصوف، و حساسیتی که نسبت به این قسم اماکن و شخصیت‌ها لحاظ می‌شود، ترجیح داده شده تا امور اداره آن از کف پیروان این سلسله خارج و به اوقاف واگذار گردد که متاسفانه از آن پس رونق خود را از دست داده و جمعی از خواص که با بینش بر گرد این مزار مجتمع گردیده، و به علوم باطن و تصفیه نفس مشتغل می‌گشتند، پراکنده شدند.

بخشی از حیاط آرامگاه

در نمازم خم ابر...

در نمازم خم ابروی تو در یاد آمد

آرامگاه سید محمد نور بخش. نداشتن ضریح آهنین بسته و عدم منظره نامطبوع انباشته‌ی اسکناس، به نسبت حس بهتری به انسان منتقل می‌کرد.

آرامگاه سید محمد نوربخش

گنبد آرامگاه

بخشی از حیاط

همانطور که گفتم بعد از زیارت آرامگاه سید محمد نور‌بخش، به زیارت آرامگاه امام‌زاده شعیب (در کن) رفتیم. این تصویر کتیبه‌ی آب‌انباری‌ست که در نزدیکی‌ امام‌زاده شعیب واقع شده و به سال 54 توسط خانمی وقف سیدالشهدا و حضرت ابوالفضل گشته.

کتیبه وقف آب‌انبار

این عکس را من‌باب معطوف کردن نظر شما به مقوله پساساختارگرایی در نحوه نوشتن واژه امام‌زاده، بر سر در این مکان، آپلود نمودم!

سردر ورودی امامزاده شعیب

امیدوارم مقبره سید محمد نوربخش بر اثر استمرار تولیت اوقاف به سرنوشت امازاده شعیب دچار نشود.

آرامگاه امام‌زاده شعیب