معرفی کتاب: نگاه دیگر گون به ادبیات غرب

نوشته شده توسط : محمد منتظری در تاریخ : ۱۳۸٧/٢/۱٤و در ساعت :۱۱:۳۳ ‎ب.ظ

سلام
سالهاست در بررسی ادبیات غرب به منابعی متوسل می شویم که شناختی در خور برای ما حاصل نمی کنند. نه از آن حیث که در این زمینه آثاری علمی و مستدل به وجود نیامده یا اینکه حجم این آثار نحیف باشد. خیر، بلکه به آن علت که این آثار دست پخت غربی ها و برخاسته از همان تمدن غربی است. تمدنی استیلا جو و خود بنیاد. طبیعی است که اگر در مختصری که از ادبیات غرب به فارسی برگردانده شده نظر بیفکنیم، یکسره تمجید و بزرگنمایی و تفاخر را به نظاره بنشینیم. حال آنکه نه تنها ادبیات، بلکه تمامیت فرهنگ و تمدن غربی از دیدگاهی بی طرف(که خود شخصاً با آن مخالفم) محل اشکال و سوال های فراوان است.

کتابی که به تازگی به همت "پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی" از دانشمند بزرگوار جناب آقای "شهریار زرشناس" به چاپ رسیده، مختصری است که می تواند تا اندازه ای نور دانایی را بر وجوه تاریک و ناشناخته فرهنگ و ادب غرب بتاباند و هیمنه دروغین آن را در هم بشکند. 

 

نام این کتاب: "پیش در آمدی بر رویکردها و مکتب های ادبی" است که دفتر اول آن به ادبیات (و تا حدودی به تمدن) غربی از "عصر باستان تا پایان رمانتیسم" می پردازد و آن را موشکافانه مورد بررسی قرار می دهد.
جالب آنکه آقای زرشناس برای نشان دادن چهره مشمئز کننده تمدن غربی، حتی از نظرگاه متعالی و مترقی اسلامی ایرانی هم بهره نجستند، بلکه با تکیه به پیش فرض های خود غربی ها از اوتوپیا و حکومت دموکراتیک به وضع موجود در غرب، تاختند.
خواندن این اثر متفاوت را توصیه می کنم.